Intermittent fasting

Intermittent fasting (dále jen IF) neboli česky přerušovaný půst je jednou z metod zdravého stravování.

Jak již název napovídá, tato metoda spočívá v půstech – dobách bez příjmu potravy, přerušovaných časovým oknem, ve kterém potravu naopak přijímáme.

Metoda IF nepopírá přínos a funkci vysokofrekvenčního stravování (jídlo 5-6x denně). Ani nemusí být vhodná pro každého. Je pouze jednou z možností jak se zdravě stravovat a zároveň se dobře cítit. Přináší možnost skvělých výsledků a zdrávého stravování i pro ty, kteří nechtějí jídlu obětovat veškerý svůj čas. Kromě pozitivního vlivu na náš organismus, vidím její přínos také v úspoře času a tím zvýšení psychické pohody, která je nedílnou součástí zdravého životního stylu.

Nejčastěji se u příznivců metody setkáme s intervalem 16/8 či extrémním 20/4 warrior diet. Ženské tělo je co se týče pocitů hladu a hormonálních funkcí s tím souvisejícími nastaveno jinak než tělo mužské, zároveň kapacita žaludku je nižší. Z těchto důvodů se ženám nejčastěji doporučuje interval 14/10. Druhé číslo označuje vždy počet hodin okna pro jídlo. Existují i další fromy IF pracující s celodenním hladověním. Jejich přínosem si však nejsem jistá, nemám s nimi vlastní zkušenost a ani v teoretické rovině jsem se jimi příliš nezabývala, proto se jim ani na tomto webu zatím nebudu věnovat a pozornost zaměříme na 16/8 a 14/10.

Při přechodu na IF  je zásadní podmínkou zachování dostatečného kalorického příjmu, tedy přijaté energie pro tělo – nechceme hladovět a snižovat tak svůj bazální metabolismus. Jako při jakémkoli jiném zdravém stravovacím režimu se snažíme volit jídla z kvalitních potravin hodnotných na živiny. Vyřadit z jídelníčku průmyslově upravené potraviny, sladkosti a nezdravá tučná jídla.

Jak IF probíhá

Větší část intervalu bez jídla prospíte. Průběh další části intervalu si určujete sami. Nejčastěji lidé volí odsunutí či vynechání snídaně a večeři, jako poslední jídlo, v přiměřeném odstupu před spánkem. Milujete snídaně? Vzdát se jich nemusíte. Nasnídejte se, jezte přeš den a svůj interval začněte navečer.

Počet jídel během intervalu by měl být ideálně 2 – 4. Tento nízký počet jídel nám pomáhá především regulovat hladinu krevního cukru, díky čemuž nepociťujeme častý hlad a chutě. Pro náš organismus je celkově velmi prospěšné nezvyšovat krevní cukr během dne příliš často a nechávat trávicí trakt odpočinout.

Kdy může být IF nevhodný

IF nepovažuji za vhodnou metodou v objemové fázi (nabírání) a při dvoufázovém tréninku zaměřeném na výkon jedince.

Upozornění

V případě, zdravotních problémů s játry, ledvinami či zažívacím ústrojím, pravidelném užívání léků či jiných chronických potížích, se poraďte před změnou jídelníčku s Vaším ošetřujícím lékařem. Metoda je nevhodná pro osoby, které prodělaly některou z poruch příjmu potravy.